-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Olagliga Apple-produkter
Totalförbud mot att använda Iphone 16 i Indonesien – även för turister

Det har blivit förbjuder att inte bara sälja utan även att använda Iphone 16 och flera andra Apple-produkter i Indonesien.
Om du planerar en resa till Indonesien och använder Apple-produkter har du precis fått en ny punkt på din att göra-lista: att ta reda på om de är lagliga. Indonesiens regering har nämligen infört ett förbud mot Iphone 16, Apple Watch 10 och andra Apple-produkter som har lanserats under hösten. Förbudet omfattar inte enbart att sälja produkterna utan även produkter som redan är sålda, vilket i praktiken innebär att det har blivit olagligt att använda ägda produkter. Förbudet omfattar både invånare och turister. Detta enligt publikationen The Economic Times.
Anledningen till förbudet är att landet vill tvinga Apple att uppfylla sina investeringslöften i landet. Apple ska ha utlovat 109 miljoner dollar för investeringar i Indonesiens infrastruktur och för lokala inköp, men ska enbart ha fullföljt löftet med 95 miljoner dollar. Investeringarna i Indonesien berodde på att den indonesiska regeringen kräver att utländska företag uppfyller ett krav på 40 procent lokalt innehåll för att få verka i landet. Apple hade lovat att etablera forsknings- och utvecklingsanläggningar i landet, så kallade Apple-akademier.